Fakty

 
Preukaz pôvodu (PP) je rodokmeň. 
Nie je vstupenka na výstavu. To znamená výpis predkov. PP potvrdzuje, že sa jedná o psa daného plemena. Nájdete tam aj výstavné a zdravotné výsledky predkov. Podobný ako rodný list, má tam meno, dátum narodenia, číslo čipu, predky, údaje chovateľa a majiteľa. Pes má PP na celý život. 

 

So psom s PP nemusíte chodiť na výstavy.

Kúpa psa s PP Vás nezaväzuje k navštevovaní výstav, keď chcete psa len na maznáčika, nie na chov. Preukaz pôvodu Vám neprepadne, ak sa týchto akcií nebudete  zúčastňovať. PP potvrdzuje čistokrvnosť psa. 

 

Všetky šteniatka v oficiálnom chove dostanú preukaz pôvodu (PP).
Aj keby šteniatko bolo pätnáste z vrhu, malo neštandardnú farbu alebo chybný skus, VŽDY dostane PP. Predkovia sa tým predsa nezmenia. Tieto výhovorky patria medzi najčastejšie lži množiteľov. Preukaz pôvodu (dokument) nie je drahý. Nenechajte sa oklamať! 

 

Mini, Teacup, Extramini, Boo POMERANIANY neexistujú. 

Množitelia sa snažia ponúkať “atraktívne“ šteniatka miniatúrneho rastu alebo neobvyklých farieb a veľkosti takto, ale v oficiálnom chove tieto varianty neexistujú z dobrého dôvodu: Množenie týchto psov ohrozuje ich zdravie. Existuje len jedna veľkosť, daná v štandarde.

 

Pomeranian len s PP.

Šteniatka ponúkané množitelom bez PP sú len krížence, v lepšom prípade špicov. Aj keď množiteľ tvrdí že rodičia majú PP, len Vám to zabudne ukázať...

 
Psy bez PP nie sú zdravší ako psy s PP.
U psov s preukazom pôvodu sa naopak darí rád geneticky podmienených chorôb eliminovať vďaka zdravotným vyšetrením, genetickým testom, alebo röntgenom pohybového ústrojenstva. Chovatelia majú v chove len zdravé psy. Z chovu vyradia neštandardné a nezdravé jedince. 
 
 
V útulkoch sú aj šteniatka a mladé psy.
Ak chcete typického jedinca daného plemena, vždy vyberte šteniatko s PP.
Ak Vám na plemene nezáleží, útulky sú plné nechcených psov, vrátane šteniat, ktorým môžete s adopciou zmeniť život. A tým nepodporíte množenie.
 
Množiteľ je každý, kto produkuje psy bez PP.
Nezáleží na tom, či doma na gauči a má len jednu sučku a tá rodila len raz v živote. Alebo v chlieve, kde má aj 50 psov a rodia dookola, pokiaľ chúďatká nezomrú.  
 
Minimálny vek pre odber šteniatka je 51 deň.
Je to ustanovené vyhláškou o chovu psov a mačiek. Skorší odber môže mať negatívny vplyv na socializáciu a neskoršie správanie a zdravie psa. Naozaj nestačí, že šteniatko začalo samo jesť, sučka tiež vychováva po svojom, a to žiadny človek nenahrádza.
 
Pes sa po krytí neupokojí.
Je pravdepodobné, že sa jeho správanie ešte zhoršuje a vedľa háravej suky sa môže stáť neovládateľným.
 
Sučka nemusí mať šteniatka ani 1 za život.
Gravidita suku neochráni pred rakovinou ani inými chorobami. Sučka netúži stať sa matkou.  Pôrod a gravidita pre ňu môže byť navyše nebezpečné.