Prečo kupovať psíkov s PP?

(Bude to dlhý článok, ale stojí to za prečítanie, keď chcete kúpiť šteniatko.)
 
 

Formality pri kúpe šťeňaťa:


- u chovateľa vždy podpíšte kúpnu zmluvu,
- obdržíte preukaz pôvodu psa po jeho vystavení plemennou knihou, obvykle cca za 2 mesiace,
- dostanete aj očkovací preukaz, kde sú zaznamenané dátumy očkovaní a odčervení, vrátane ako ďaľších termínov očkovaní a odčervení,
- ďalej by ste mali dostať podrobné informácie o kŕmení - množstvo a zloženie, taktiež aj pokyny do budúcnosti. Dobrý chovateľ dáva ku každému šteňaťu aj menšie množstvo krmiva, poskytne informácie a kontakty na distribútora krmiva a informuje o dávkovaní,
- dobrý chovateľ Vám ponúkne, najlepšie písomne, všetky informácie o výchove alebo výcviku, informácie o rodičoch, kópie ich zdravotných vyšetrení, výstavných úspechov, fotografie rodičov aj Vašeho šteňiatka, prípadne Vám venuje pre šteňiatko nejakú hračku či dobrotku,
- informuje Vás o členstve v Klube, poskytne kontakt na prihlášku,
- informuje Vás o možnosti v dospelosti Váho psíka alebo fenku uchovniť, založiť si chovateľskú stanicu a chovať šteniatka s PP. Rozhodne solídny chovateľ nemá záujem, abyste na jeho šteniatkach "množili" bezpapieráky a toto Vám dá určite najavo ( môže to byť zakotvené aj v kupnej zmluve).

 

 

Dobrý a starostlivý chovateľ:

- Cieľom chovateľa je odchovať exteriérovo a povahovo kvalitné šteňiatka, ktoré budú skvelými predstaviteľmi svojho plemena.

- Aj v období gravidity a kojenia vyzerá fenka spokojne a čisto. 8 týždňov po pôrode fenka výrazne stráca srsť, ale stále si zachováva svoju eleganciu a čistotu.

- Solídny majiteľ so svojou fenkou chodí po výstavách, spoločenských stretnutiach, je nedeliteľnou súčasťou rodiny a to až do konca jej života.

- Jeho psi a šteniatka pôsobia čistým a pestovaným dojmom a sú plní radosti zo života.

- U dlhoročného chovateľa nájdete aj staršie psy - seniorov, ktorí tak isto ako šteňatá nepôsobia bojácnym, uzavretým dojmom, sú priateľské a majú radosť z kontaktu.

- Šteniatka sú chované v obytnej časti domu, alebo v jeho najbližšom okolí, aby získali bezprostedný a blízky kontakt s človekom.

- Šteňatá dobrého chovateľa sú umiestnené v čistom prostredí. Ponúka im tiež spestrenie - rôzne hračky, miesto na hranie, umožní im stretnutie s inými ľuďmi, deťmi, zvieratami. Poznajú jazdu autom. Majú predovšetkým zabezpečený dostatočný priestor na poznávanie.

-Zodpovedný chovateľ sa o svoje šteniatka stará s radosťou, aby im nič nechýbalo, boli zdravé, spokojné a šťastné!! Šteniatka o ktoré je postarané, zvyknú byť rozlíšiteľné farebnými mašličkami, chovateľ ich denne alebo aspoň raz za týždeň váži.

- Cena šteniatka nevyplýva zo zisku, ako sa Vám množiteľ snaží nahovoriť, ale jej výška je odvodená zo skutočnosti, že si šteňiatka chovatelia vážia, majú k nim citové puto, sú milované, s primeranou veterinárnou starostlivosťou, sú kvalitne kŕmené a je o nich postarané.

- Kvalitný chovateľ Vám podá podrobné informácie o VŠETKÝCH predchádzajúcich vrhoch (dátumy narodenia, rodičov a pod.), o odchovaných šteňatách, ich zdraví. Tieto informácie Vám môžu byť prístupné aj na www stránkach chovateľa.

Rád Vám dá tipy ohľadom starostlivosti, kŕmenia, výchovy. Požaduje od Vás adresu a ponúka pomoc pri akýchkoľvek problémoch s jeho odchovancom.

- Šteniatka od svojho chovateľa neodchádzajú skôr ako v 51 dni života. Sú očkované a niekoľkokrát odčervené. V 3 mesiaci má už šteniatko kompletné očkovanie aplikované v 3 dávkach, v odstupe 2-3 týždňov. Odčervené sú od 2 týždňa, pravidelne každých 14 dní.

- Dobrý chovateľ sa hrá so šteniatkami aj ostatnými psami. Šteňiatka ho vždy radostne vítajú, stále sa hrajú, dožadujú sa pozornosti a chcú sa maznať. Chovateľ rozozná svoje šteniatka buď vďaka mašličkám okolo krku alebo podľa iného označenia. Popíše Vám ich povahy, zvláštnosti. Šteňiatka ho milujú, dôverujú mu a radi sa s ním hrajú.

- Šteňiatko s PP nemá absolútne nič spoločné s výstavami. Preukaz pôvodu Vám dokladuje pôvod rodičov. Chovateľ udržuje kontakt s majiteľmi aj po predaji šteňaťa. Zaujíma sa o jeho blaho, rast, pomáha majiteľovi pri riešení najrôznejších situácií. Pre majiteľa šteňaťa je radcom a pomocníkom po celú dobu jeho života.

- Aj chovateľ, ktorý odchová svoj prvý vrh môže mať kvalitnejšie šteňiatka ako dlhoročný chovateľ, či už býva v dome alebo byte.

Chovateľom sa človek nestáva vďaka počtu odchovaných vrhov. Chovateľom je človek, ktorý má rád ľudí, zvieratá a nie len sám seba!!!

Chovateľom je človek, ktorý často obetuje nemalé peniaze a kvantum času, ktorý by mohol tráviť so svojou vlastnou rodinou.

- PP Vám zaisťuje zdravie šteňiatka.

- Dobrý chovateľ veľmi rád podá informácie o zdravotnom stave svojich zverencov. Vždy si na danom doklade skontrolujte, či sa jedná o daného jedinca. DKK sa vyšetruje 1x za život, očné vyšetrenie je však platné len 1 rok od jeho zhotovenia!!! Genetický test se vyšetruje tiež 1x za život a je nemenné - máte 100% istotu, že jeho potomkovia budú zdraví.

 

 

Nezodpovedný "chovateľ" - množiteľ:

- Cieľom množiteľa je odchovať čo najviac čohokoľvek, bez ohľadu na zdravie, povahu a exteriér. Jediným kritériom je rýchly zisk.

- Feny za normálnych okolností nezapáchajú, nejavia známky zanedbania, sú veselé, čisté a radostné. Stačí sa pozrieť ako fenka - matka šteniat vyzerá! U množiteľa fenku málokedy vidíte.

- Chovateľ vyberá kvalitné krycie psy, často platí obrovské sumy za krytie v zahraničí.

- Množiteľ má doma "svoje" psy a kryje s nimi stále dookola, bez toho aby zvažoval čistotu a zachovanie zdravej genetickej populácie. Je mu jedno ako budú šteňiatka vyzerať a či budú zdravé.

- Feny sú často držané v mizerných podmienkach. Sú doslova továrňou na šteňatá, nikdy sa nedostanú von zo svojich kotercov, sú vyčerpané opakovanými vrhmi a po skončení takejto "kariéry", sú utratené alebo "darované". Neseriózny chovateľ sa starých psov zbavuje - nie len že sú neproduktívne, ale majú aj zvýšené nároky na veterinárnu starostlivosť.

- Žiadny súdny človek by si pri pohľade na šteňatá napchaté v chlievoch a kotercoch, neporiadok a zápach, ktorý "chov" zákonito robí, šteňa z takýchto podmienok nekúpil. Avšak množitelia sú si tejto skutočnosti vedomí, a tak často ponúkajú, že šteňa dovezú, alebo ho kupujúcemu predajú niekde v garáži, či pred domom.

- Nesolídny chovateľ Vám "vrazí" šteňa do ruky (bez akýchkoľvek alebo len s minimálnymi informáciami - aby čo najviac ušetril), vyinkasuje peniaze a viac sa o Vás nestará. O socializácii nemôže byť ani reč, pretože človeka vidí raz denne, keď mu prinesie žrádlo a vykydá koterec.

- Naozaj si chcete kúpiť takéto šteňa za pár eur ???

- Napálený majiteľ šteňaťa "ušetrený peniaz" za kúpu obratom ruky minie u veterinára!!!

- Množitelia sa nehanbia predávať šteňiatka vo veku 5, 6 alebo dokonca 4 týždňov. Požiadajte si od chovateľa váhy v jednotlivých týždňoch! Nebojte sa byť otravný, pýtajte se a nenechajte si nič nahovoriť !!!

- Ponúka Vám bezúdržbového psíka, ktorý je vhodný na všetko, a že si ho určite máte kúpiť???

 

- Ako je teda možné, že ľudia žijúci z množenia psov tak skvelo prosperujú? Pochopiteľne aj tu platí zákon trhu. Ak je dopyt po lacnom "šteniatku", vytvorí sa zákonito aj ponuka.

- Má na webových stránkach chovateľ iba fotky na "parádu"??? Nájdete tam dátumy narodenia všetkých jeho vrhov, ich rodičov, fotky ich dospelých šteniat, prípadne ich nových majiteľov…??? Množiteľ na svojich stránkach informácie o svojich odchovoch vôbec nemá!!!

- Nie je to skôr preto, že nie je ochotný investovať financie a čas, ale ide mu naopak iba o rýchly zárobok?

- Šteniatka sú veľmi často očkované až tesne pri odbere alebo vôbec, majú škrkavky, blchy, zápaly spojiviek a nie sú kvalitne krmené. Neseriózneho chovateľa - nezaujíma, ako sa darí všetkým jeho šteňatám, podá Vám informácie len o tých "vyvolených" alebo sa vyhovorí.

Prosíme, nepodporujte tých, ktorí svojim nezodpovedným prístupom ubližujú týmto nevinným a dobrým stvoreniam.
Vy ako laik nie ste schopný u 7 týždenného šteňaťa spoznať, či je otcom biely špic, sibírský husky, švajčiarský ovčiak, akita-inu alebo iné plemeno. Vy vidíte len milučké biele klbko.

A potom sa len divíme, čo nám častokrát z toho našeho "bábätka" vyrástlo.

Nenechajte sa oklamať fotkami zo závodov prípadne z akcií, kde sa chovateľ snaží zviditeľniť sám seba prostredníctvom svojich psov. "Natriasa sa" pred obecenstvom, vozí deti na vozíku a pritom doma má neodčervené šteňatá so zápalmi spojiviek, hladné a zavreté v chlieviku bez hračiek, v smradľavej slame.
Nedajte na znenie inzerátu … chov s napr. 15 ročnou tradíciou...
To, že niekto chová 10, 15 alebo 20 rokov neznamená, že musí byť zaručene dobrý chovateľ !!!
Používa chovateľ výhovorky typu: mňa výstavy nebavia (samozrejme, pretože jeho psy odchádzajú so známkami Dobrý alebo Veľmi dobrý). Najčastejšie odpovede množiteľov nielen bez PP je, že oni nemajú čas na vybavovanie množstva papierov a dokumentov okolo založenia chovateľskej stanice, uchovnenia fenky a okolo vrhu samotného.
Rodičia šteňiat bez PP nie sú vyšetrení na DBK ani na žiadne iné dedičné ochorenia. DBK je pritom vysoko dedičné.

 
 
Zdroj: https://www.psickar.sk/clanok-steniatko/preco-kupovat-psikov-s-pp